Detail akce Canisterapie Opavsko

 • Provident
 • Stručný popis

  Zlepšení fyzického i psychického stavu našich klientů, zlepšení nálady, odstraňování spasmů, křečí. Pomocí canisterapie se může psem aktivovat myšlení, paměť, komunikaci, učení se (mluvenou řeč, neverbální projevy atd.) ale i motoriku (chůzi, pohyb paží, rukou a prstů atd. Navštěvujeme pravidelně klienty hlavně v seniorcentrech, ale i nemocnicích.
 • Místo konání: Lidická 611, 749 01 Vítkov, Česko

 • autor » Cantes Opavsko
 • datum konání » 03.05. 15:30 - 19.06.2018 17:00
 • štítky »
 • soutěž » Jarní soutěž Pomáháme
 • Provident 57 hlasů od Provident
  9. místo v průběžném hodnocení
 • Veřejnost 379 hlasů od Veřejnosti
  9. místo v kategorii Veřejnost
  Výherce získal: 10 000

Prezentační fotografie

Další informace

Co je to vlastně canisterapie? Pochází ze 2 slov : canis (pes) a terapie, což vlastně znamená „psí terapie.“ Formou této terapie - po stanovení si cíle s klientem - lze úzce spolupracovat s logopedem, fyzioterapeutem, pedagogem, psychologem, ergoterapeutem, gerontologem, psychoterapeutem, zdravotním personálem atd.

POPIS AKCÍ TÉTO SOUTĚŽE :
-------------------------------------
3.5.2018 Domov Vítkov Lidická ulice od 15:30
10.5.2018 Mateřská školka Edvarda Beneše Opava
15.5.2018 Domov Letokruhy Budišov (nemocnice Opavská-bývalá chirurgie Vítkov) od 15:30
22.5.2018 LDN Vítkov nemocnice Opavská od 15:40
7.6.2018 Domov Vítkov Lidická ulice od 15:30
11.6.2018 Domov Letokruhy Budišov (nemocnice Opavská-bývalá chirurgie Vítkov) od 15:30
19.6.2018 LDN Vítkov nemocnice Opavská od 15:40

Jelikož jde o zdravotnická a sociální zařízení, kde jsou sice návštěvy povoleny, je však nutno dodržovat určitá pravidla a pokyny zejména při karanténě, nemocích, epidemiích atd. Proto není ani možné pozvat co nejvíce diváků, personál by to z hygienických a dalších důvodů zřejmě nepovolil. Občas nás doprovází studenti a studentky, kteří to potřebují pro vypracování studijní práce. Proto je vhodné personálu zájemce o exkurzi předem nahlásit, kapacita vnitřních prostor nemocnice a domovů není bezmezná.
Děkujeme za pochopení.
V každém zařízení navštívíme všechny klienty, kdo si to přejí, jde asi o 50 klientů /zařízení/měsíc.

Viz též plán na našem webu : http://cantesopavsko.cz/Akce-2018.html
Další akce probíhají v dalších zařízeních v Hradci nad Moravicí, Slavkově u Opavy, Opavě. Například Charitní Domov Opava navštěvujeme pravidelně skoro každý týden pravidelně od r. 2015. Tyto akce nejsou zahrnuty do této soutěže z důvodu nemožnosti pořídit foto záznamy (nutné souhlasy klientů). nebo lidé-naši členové, kteří tam chodí, nemají možnost fotit.

--------------------------------------
VYUŽITÍ VÝHRY A JEJÍ ÚČEL :
--------------------------------------
Náklady na canisterapii a pejsky neseme sami, tak jsme rádi za každý příspěvek. Do zařízení ke klientů docházíme zdarma, pouze žádáme proplacení nákladů na dopravu, opravdu se nedá vše financovat ze svého. Zdarma canisterapii provádíme proto, aby se nemohlo stát, že bude pes přetěžován (např. "dostanete odměnu, ale musíte zvládnout xx klientů"). Prostě když to pejska nebaví, nebo už je unaven, končíme.

Pokud bychom např. vyhráli částku 20 000 Kč - byla by rozdělena následovně :

1.) Každý aktivní canisterapeutický pes Cantes Opava příspěvek na kvalitní krmení, očkování, antiparazitika a canisterapeutické pomůcky a další psí potřeby (vodítka, postroje aj.) 1000-1500 Kč (cca 10 pejsků). mohlo by se i využít k nákupu nákupu psích a potřeb na zimu (oblečky, ochranná kosmetika na tlapky, úprava srsti,

Záleželo by na každém majiteli, jak příspěvek využije. Rozpis níže.
Přesnější rozpis našich canisterapeutických pejsků, roční náklady základních výdajů je uveden na :
http://cantesopavsko.cz/Pomuzete.html

2.)příspěvek na školení a sebevzdělávání v oblasti canisterapie, cestovné mimo canisterapii - příprava pejsků, cesta na školení, ubytování, jízdy k veterináři - příspěvek na člena alespoň 500 Kč (máme 10 členů). Rozpis níže.

3.)pokud by ještě něco zbylo, uhradí se administrativní náklady, např. na webové stránky (doména cz a hosting cca 1600 Kč, zatím financujeme sami z vlastních zdrojů)
A někteří členové mají již po letech opotřebovaná trička na canisterapii, každý člen má pojištění psa proti způsobeným škodám (cca 200 Kč/rok). Rozpis níže.

ad 1.)2).3.) Samozřejmě lze doložit vše paragony, účtenkami a fakturami)
Většinu nákladů na canisterapeutické pejsky neseme sami, nejsou zahrnuty mimořádná vyšetření, zranění ,onemocnění.

Rozpis bodů 1.)2.).3.)
1.)
- 6 kg Kvalitní granule/krmivo střední pes - stačí asi na 2-3 měsíce - stojí dle značky 600-700 Kč
- obleček zimní na psa - na míru cca okolo 500-600 Kč
- psí kosmetika na zimu na tlapky proti soli a omrznutí tlapek - cca 150 Kč
- nová vodítka, obojky, postroje (dle potřeby, jednotlivě nejlevnější v řádu 150 Kč/ks
- povinné očkování na vzteklinu si hradí každý sám, ale 5 vakcína proti psím nemocem a parazitům je další navíc očkování hlavně proto, aby pejsci mohli do zdravotnických zařízení a byli takřka sterilní - toto očkování stojí dle veterináře a vakcíny cca 300-450 Kč na psa/ročně
-dále je třeba dbát i o protialergickou péči a úpravu srsti a zástřih drápků, někteří pejskové s delší srstí musejí i do psího salonu, šampony, psí parfémy, kartáče jsou další nezanedbatelnou položkou každého canisterapeutického psa. Tato péče stojí dle typu psa a jeho srsti od 800-1500 Kč ročně.

2.)
Každoroční školení má být příští rok víkendové pátek-neděle na Vysočině a náklady na ubytování a stravu budou přes 1000 Kč na osobu/den plus cesta cca 150 km + zpět, kdyby jely jen 2 auta tak jen za pohonné hmoty je to 1000 Kč/auto. Dále přednášející a lektoři, veterinář jsou v jednání, pokusíme se dojednat co nejlevněji, dopravu jim též musíme zaplatit. Počítáme zatím s částkou cca 1000-1500 Kč.

3.)
doména cantesopavsko.cz stojí cca 180 kč /rok, půlroční hosting se snadnou tvorbou webu bez placeného webmastera s podporou easyveb.pipni.cz stojí přes 700 Kč, za rok je to cca 1500 Kč.
Jedno tričko pro členy stálo i s potiskem 200 Kč, několik členů by potřebovalo nové.

----------------------
O CANISTERAPII :
----------------------
Canisterapii lze úspěšně zařadit do okruhu sociální rehabilitace. Naši pejskové dochází pravidelně k našim klientům, kterým zlepšují svou přítomností náladu, v postelích či na klíně je prohřívají a vůbec vnášejí trošku optimismu do jejich vesměs osamělého života. Klienti si je hladí, komunikují s nimi a dávají jim piškoty.

U ležících přikládáme malé pejsky přímo k nim do lůžka. Jelikož pes má tělesnou teplotu o pár stupňů vyšší než člověk a u důchodců je teplota na některých místech ještě nižší, pejsek je příjemně prohřívá a při hlazení některým povolí křečovité sevření prstů a dlaně.

Canisterapie má rovněž pozitivní vliv na zlepšení jejich nálady a sebevědomí -"někdo za mnou přišel, dám mu pamlsek, ještě můžu potěšit sebe a pejsky atd." Někteří, co pejsky předtím nechtěli ani vidět, dnes si je hladí a jejich postoj a nálada se zlepšila. Pro pejsky je canisterapie především náročná psychicky (obejdou velký počet lidí - všechny, kdo si to přejí), proto musí dělat canisterapii především s radostí, aby je to bavilo.

Provádíme též dle domluvy přednášky o chování pejsků a pravidlech soužití s pejsky s ukázkami ve školách pro děti.

Pro hodně klientů v domovech důchodců je canisterapeutický tým jedinou pravidelnou návštěvou zvenčí. Je nám potěšením, když při komunikaci a hlazení pejsků pookřejí, přestanou se nudit, opustí je deprese, začnou se pohybovat – zejména ruce, prsty a dlaně uvolní od spasmů (křečovitých sevření). Není divu, že se na nás velmi těší.

Jsme pro ně návštěvou, která po nich nic nechce, naopak jim prostřednictvím pejsků dává porozumění, lásku, kterou potřebují, částečně jim pomáhá zlepšit jejich fyzické i psychické neduhy.

Provádíme dobrovolnicky canisterapii na Opavsku a částečně i Bruntálsku a pravidelně každý měsíc navštívíme na návštěvách desítky až stovky klientů v domovech seniorů, léčebnách, ale také i občas děti v mateřských školkách či školách. Nedávno jsme též prováděli individuální canisterapii u holčičky, která měla fóbii ze psů.
Nakonec si našeho pejska i pohladila.

Canisterapii lze úspěšně zařadit do okruhu sociální rehabilitace. Naši pejskové dochází pravidelně k našim klientům, kterým zlepšují svou přítomností náladu, v postelích či na klíně je prohřívají a vůbec vnášejí trošku optimismu do jejich vesměs osamělého života. Klienti si je hladí, komunikují s nimi a dávají jim piškoty.

U ležících přikládáme malé pejsky přímo k nim do lůžka. Jelikož pes má tělesnou teplotu o pár stupňů vyšší než člověk a u důchodců je teplota
na některých místech ještě nižší, pejsek je příjemně prohřívá a při hlazení některým povolí křečovité sevření prstů a dlaně. Canisterapie má rovněž pozitivní vliv na zlepšení jejich nálady a sebevědomí -"někdo za mnou přišel, dám mu pamlsek, ještě můžu potěšit sebe a pejsky atd." Někteří, co pejsky předtím nechtěli ani vidět, dnes si je hladí a jejich postoj a nálada se zlepšila.

Pro pejsky je canisterapie především náročná psychicky (obejdou velký počet lidí - všechny, kdo si to přejí), proto musí dělat canisterapii především s radostí, aby je to bavilo.

Kde všude pravidelně působíme ?
Provádíme pravidelně canisterapii v Domovech důchodců v Budišově nad Budišovkou (od 2004),Vítkově (od 2008), dále v LDN (od 2014)- Léčebně dlouhodobě nemocných Vítkov (nemocnice).
Od srpna 2015 jsme začali navštěvovat i Domov důchodců Bílá Opava a také Charitní domov Opava a dále i Domov pro seniory Háj ve Slezsku-Smolkov, od března 2017 také Seniorcentrum Slavkov u Opavy.

Canisterapie a naši pejskové lidem pomáhají již svou přítomností. Je to pro ně mnohdy jediná pravidelná návštěva zvenčí, která po nich nich nechce, naopak zlepší náladu a i fyzický stav - povolí křeče, zejména senioři a postižení mají najednou pocit, že jsou potřební a mohou pejskům podat pamlsek, pomazlit se s nimi, prohřát a rozpohybovat své končetiny.
Canisterapie u nás trvá asi hodinu, kterou s pejsky zvládáme bez toho, abychom se do ní museli nutit.

Více o nás a naší canisterapii na webu http://cantesopavsko.cz

Fotografie z akce

Přihlásit se