Detail akce Rozjasníme duši, prohřejeme tělo, klouby, prsty

 • Provident
 • Stručný popis

  Zlepšení fyzického i psychického stavu našich klientů, zlepšení nálady, odstraňování spasmů, křečí. Pomocí canisterapie se může psem aktivovat myšlení, paměť, komunikaci, učení se (mluvenou řeč, neverbální projevy atd.) ale i motoriku (chůzi, pohyb paží, rukou a prstů atd. Navštěvujeme pravidelně klienty hlavně v seniorcentrech, ale i nemocnicích.
 • Místo konání: Dukelská 650, 747 87 Budišov nad Budišovkou, Česko

 • autor » Cantes Opavsko
 • datum konání » 02.05. 15:30 - 20.06.2019 18:00
 • štítky »
 • soutěž » Soutěž Pomáháme 2019
 • Provident 62 hlasů od Provident
  9. místo v průběžném hodnocení
 • Veřejnost 367 hlasů od Veřejnosti
  9. místo v kategorii Veřejnost
  Výherce získal: 10 000

Prezentační fotografie

Další informace

Co je to vlastně canisterapie? Pochází ze 2 slov : canis (pes) a terapie, což vlastně znamená „psí terapie.“ Formou této terapie - po stanovení si cíle s klientem - lze úzce spolupracovat s logopedem, fyzioterapeutem, pedagogem, psychologem, ergoterapeutem, gerontologem, psychoterapeutem, zdravotním personálem atd.

POPIS AKCÍ TÉTO SOUTĚŽE :
-------------------------------------
2.5.2019 Domov Vítkov Lidická ulice
16.5.2019 Domov Letokruhy Budišov nad Budišovkou
23.5.2019 LDN nemocnice Vítkov

6.6.2019 Domov Vítkov Lidická ulice
20.6.2019 LDN nemocnice Vítkov
25.6.2019 Domov Letokruhy Budišov nad Budišovkou

Jelikož jde o zdravotnická a sociální zařízení, kde jsou sice návštěvy povoleny, je však nutno dodržovat určitá pravidla a pokyny zejména při karanténě, nemocích, epidemiích atd. Proto není ani možné pozvat co nejvíce diváků, personál by to z hygienických a dalších důvodů zřejmě nepovolil. Občas nás doprovází studenti a studentky, kteří to potřebují pro vypracování studijní práce. Proto je vhodné personálu zájemce o exkurzi předem nahlásit, kapacita vnitřních prostor nemocnice a domovů není bezmezná.
Děkujeme za pochopení.
V každém zařízení navštívíme všechny klienty, kdo si to přejí, jde asi o 50 klientů /zařízení/měsíc.

Viz též plán na našem webu : http://cantesopavsko.cz/AkcePlan.html
Další akce probíhají v dalších zařízeních v Hradci nad Moravicí, Slavkově u Opavy, Opavě. Například Charitní Domov Opava navštěvujeme pravidelně skoro každý týden pravidelně od r. 2015. Tyto akce nejsou zahrnuty do této soutěže z důvodu nemožnosti pořídit foto záznamy (nutné souhlasy klientů). nebo lidé-naši členové, kteří tam chodí, nemají možnost fotit.

--------------------------------------
VYUŽITÍ VÝHRY A JEJÍ ÚČEL :
--------------------------------------
Náklady na canisterapii a pejsky většinou neseme sami, tak jsme rádi za každý příspěvek. Do zařízení ke klientů docházíme zdarma, pouze žádáme proplacení nákladů na dopravu, opravdu se nedá vše financovat ze svého. Zdarma canisterapii provádíme proto, aby se nemohlo stát, že bude pes přetěžován (např. "dostanete odměnu, ale musíte zvládnout xx klientů"). Prostě když to pejska nebaví, nebo už je unaven, končíme.

1. Základní a další náklady spojené s canisterapií (běžný pes toto mít nemusí, u nás při canisterapii ano) :

pětivakcína proti přenosným nemocem od 300 Kč /pes /rok
očkování proti psí chřipce od 300 Kč /pes /rok
antiparazitika (proti klíšťatům, blechám aj.) od 500 Kč /pes /rok
psí kosmetika a úprava srsti, stříhání drápků, ošetření tlapek, šampony od 500 Kč /pes /rok
pojištění psa proti způsobené škodě od 200 Kč /pes /rok
canisterapeutické potřeby, pomůcky (podložky, dečky, hračky) od 200 Kč /pes /rok
cesty k veterináři, prohlídky u vet. od 200 Kč /pes/rok
vitamíny / kloubní výživa pro psy od 400 Kč /pes/rok
CELKEM od 2600 Kč /pes/rok

Rádi bychom přispěli na každého psa členovi alespoň 1000 Kč (někteří mají i 2 psy),
máme celkem 10 členů a 10 psů

Psovod/člen si hradí sám kvalitní krmivo pro psy a povinné očkování proti vzteklině, potřeby pro psy jako jsou vodítka, oblečky, obojky aj.

2. Další výdaje jsou s povinným školením canisterapie, záleží kde se koná a jak daleko se musí cestovat a kolik stojí ubytování, někdy je to až 1000 Kč/rok na člena.

3. Doména cantesopavsko.cz stojí cca 180 kč /rok, Jedno tričko pro členy stálo i s potiskem 200 Kč, několik členů by potřebovalo nové. Dále máme nějaké provozní výdaje za poštovné, telefon, propagaci cca 100 Kč/měsíčně.

4. Nenadálá onemocnění psa - např. koncem roku 2018 jednoho našeho psa museli operovat specialisti v Ostravě - vyhřezlá ploténka - operace za 15 000 Kč

----------------------
O CANISTERAPII :
----------------------
Canisterapii lze úspěšně zařadit do okruhu sociální rehabilitace. Naši pejskové dochází pravidelně k našim klientům, kterým zlepšují svou přítomností náladu, v postelích či na klíně je prohřívají a vůbec vnášejí trošku optimismu do jejich vesměs osamělého života. Klienti si je hladí, komunikují s nimi a dávají jim piškoty.

U ležících přikládáme malé pejsky přímo k nim do lůžka. Jelikož pes má tělesnou teplotu o pár stupňů vyšší než člověk a u důchodců je teplota na některých místech ještě nižší, pejsek je příjemně prohřívá a při hlazení některým povolí křečovité sevření prstů a dlaně.

Canisterapie má rovněž pozitivní vliv na zlepšení jejich nálady a sebevědomí -"někdo za mnou přišel, dám mu pamlsek, ještě můžu potěšit sebe a pejsky atd." Někteří, co pejsky předtím nechtěli ani vidět, dnes si je hladí a jejich postoj a nálada se zlepšila. Pro pejsky je canisterapie především náročná psychicky (obejdou velký počet lidí - všechny, kdo si to přejí), proto musí dělat canisterapii především s radostí, aby je to bavilo.

Provádíme též dle domluvy přednášky o chování pejsků a pravidlech soužití s pejsky s ukázkami ve školách pro děti.

Pro hodně klientů v domovech důchodců je canisterapeutický tým jedinou pravidelnou návštěvou zvenčí. Je nám potěšením, když při komunikaci a hlazení pejsků pookřejí, přestanou se nudit, opustí je deprese, začnou se pohybovat – zejména ruce, prsty a dlaně uvolní od spasmů (křečovitých sevření). Není divu, že se na nás velmi těší.

Jsme pro ně návštěvou, která po nich nic nechce, naopak jim prostřednictvím pejsků dává porozumění, lásku, kterou potřebují, částečně jim pomáhá zlepšit jejich fyzické i psychické neduhy.

Provádíme dobrovolnicky canisterapii na Opavsku a částečně i Bruntálsku a pravidelně každý měsíc navštívíme na návštěvách desítky až stovky klientů v domovech seniorů, léčebnách, ale také i občas děti v mateřských školkách či školách. Nedávno jsme též prováděli individuální canisterapii u holčičky, která měla fóbii ze psů.
Nakonec si našeho pejska i pohladila.

Canisterapii lze úspěšně zařadit do okruhu sociální rehabilitace. Naši pejskové dochází pravidelně k našim klientům, kterým zlepšují svou přítomností náladu, v postelích či na klíně je prohřívají a vůbec vnášejí trošku optimismu do jejich vesměs osamělého života. Klienti si je hladí, komunikují s nimi a dávají jim piškoty.

U ležících přikládáme malé pejsky přímo k nim do lůžka. Jelikož pes má tělesnou teplotu o pár stupňů vyšší než člověk a u důchodců je teplota
na některých místech ještě nižší, pejsek je příjemně prohřívá a při hlazení některým povolí křečovité sevření prstů a dlaně. Canisterapie má rovněž pozitivní vliv na zlepšení jejich nálady a sebevědomí -"někdo za mnou přišel, dám mu pamlsek, ještě můžu potěšit sebe a pejsky atd." Někteří, co pejsky předtím nechtěli ani vidět, dnes si je hladí a jejich postoj a nálada se zlepšila.

Pro pejsky je canisterapie především náročná psychicky (obejdou velký počet lidí - všechny, kdo si to přejí), proto musí dělat canisterapii především s radostí, aby je to bavilo.

Kde všude pravidelně působíme ?
Provádíme pravidelně canisterapii v Domovech důchodců v Budišově nad Budišovkou (od 2004),Vítkově (od 2008), dále v LDN (od 2014)- Léčebně dlouhodobě nemocných Vítkov (nemocnice).
Od srpna 2015 jsme začali navštěvovat i Domov důchodců Bílá Opava a také Charitní domov Opava a dále i Domov pro seniory Háj ve Slezsku-Smolkov, od března 2017 také Seniorcentrum Slavkov u Opavy.
V poslední době byly též návštěvy školek, Azylový dům pro matky s dětmi Opava, Den zdraví nemocnice Nový Jičín a Veletrh sociálních služeb Bruntál.

Canisterapie a naši pejskové lidem pomáhají již svou přítomností. Je to pro ně mnohdy jediná pravidelná návštěva zvenčí, která po nich nich nechce, naopak zlepší náladu a i fyzický stav - povolí křeče, zejména senioři a postižení mají najednou pocit, že jsou potřební a mohou pejskům podat pamlsek, pomazlit se s nimi, prohřát a rozpohybovat své končetiny.
Canisterapie u nás trvá asi hodinu, kterou s pejsky zvládáme bez toho, abychom se do ní museli nutit.

Více o nás a naší canisterapii na webu http://cantesopavsko.cz

Fotografie z akce

Přihlásit se